Investice do garáže – Jak jsem na to šel já. 12% za rok

Poté co jsem oslavil své 24té narozeniny, dostal jsem slavnostně od babičky dar 50 000 Kč, které mi od mala spořila. Moc jí za to dodnes děkuji, i když již není mezi námi.

Ihned jsem začal přemýšlet, co s těmi penězi udělám. Vzhledem k tomu, že jsem v dětství za komoušů nikdy moc neměl a chtěl jsem to změnit, rozhodl jsem se peníze nějak rozmnožit. Z předchozích investicí, brigád a podobně jsem měl  nachystáno dalších 50 000. Dohromady 100 000 Kč. S tím už se dá něco dělat.

Ale co? Hledal jsem nějakou jistotu. Akcie, fondy, půjčky to pro mě bylo ještě dosti vzdálené, potřeboval jsem něco, co můžu přímo řídit, vlastnit a sáhnout si na to. Mohl jsem koupit například zlato. Ale na tom se mi nelíbilo, že nevytváří žádný pravidelný příjem, můžu jen sedět a čekat jestli zlato půjde nahoru a navíc jsem neměl tušení, kde se to fyzicky kupuje J.

Bydlím ve městě s asi 70 000 obyvateli s rozsáhlými sídlišti. Jednou jsem zase hledal místo k zaparkování svého stroje – Jawa 350 a trklo mě to. Koupím garáž na sídlišti. Garáž na sídlišti je naprosto ideální! Garáží na sídlišti je řádově méně než aut, které by v nich rádi parkovaly. Je jich konečné množství, žádné další už se tam nedají postavit. A dokonce jsou některé garáže v naprosté blízkosti paneláků.

Hned jsem si šel koupit Annonci – anebo jsem již na ní kouknul na internetu, nevím, internet se rozvíjel rychle a možná už jsem „jel v internetu“ J)) No a zjistil jsem, že se na mém vytipovaném sídlišti prodává několik garáží, s cenovkou 90-120 000jsem “  na sídlišti je řádově méně než aut, k. Ihned jsem kontaktoval majitele a domluvil si schůzku.  Vybral jsem tu nejbližší garáž k prvnímu paneláku – sázím na maximální lenost majitelů aut. Mezi tím jsem zjišťoval, jak je to s nákupem nemovitosti, s placením daní, placením daní z pozemku a nemovitosti. Nebylo to nic hrozného.  Domluvil jsem se s majitelem na ceně 100 000. Podepsali jsme smlouvu, myslím, že jsme jí i ověřovali u notáře,  tu jsme spolu odnesli na katastr a v po předání na katastru jsem mu předal peníze. Domluvili jsme se, že daň z prodeje bude hradit on. Všechno bylo ve smlouvě.

Dnes už bych to řešil raději přes kamaráda právníka, advokátní úschovu a tak dále.

A hned další den jsem dával inzerát na pronájem garáže za 1100 Kč za měsíc. Po asi třetím zopakování se mi konečně ozval pán a garáž si pronajal. Musím říct, že v garáži byla zavedena elektřina, ale byla odpojena. Garáž jsem nijak nevylepšoval, prostě to bylo suché místo s 2 zámky a blízko k domu.

Sečteno a podtrženo: investice 100 000. Zisk za rok 13200 mínus daň. Pronajatou jsem jí měl 3 roky, než jsem jí prodal za 200 000. Ceny garáží v sídlištích NIKDY!!!! Nepůjdou dolů. Koukal jsem se i během krize po roce 2008 a ceny pouze rostly.

Je garáž vhodná k investici i nyní? Ano, jednoznačně to tak vidím. Ale musíte si vybrat správně. Garáž musí být bez investic. Musí být do 300 metrů od paneláku. Sídliště nesmí být obsazeno nepřizpůsobivými. Prostě garáž musí být taková, ve které byste parkoval vy své drahocenné auto. A pokud bude poměr cena/nájem více než 5%, beru to za dobou investici, nehledě na to, že garáž ještě poroste na ceně.

Někdy příště napíši článek o mých nákupech bytů, ale dnes bych garáž financoval tak, že bych (při ceně 200 000) dal v hotovosti 100 000 (to našetří každý, kdo opravdu chce) a 100 000 si půjčil na 4 roky – to dělá + – 2400,- Kč měsíční splátku a to je i zhruba zisk z pronájmu. Osobně bych se už bránil úvěru delšímu než 5 let, ty dlouhodobé závazky mi nedělají dobře.

Podělte se se svou zkušeností, rád si také počtu, případně odpovím.

Leave a Comment.