Investování na Mintos

Velmi jsem si oblíbil následující možnost investování.

Společnost Mintos je Lotyšská společnost, která se zabývá zprostředkováním půjček mezi investory a firmami půjčujícími peníze (Load Originators) zájemcům o půjčku. Jedná se o trochu jinou strukturu než je klasická P2P platforma jako je např. Zonky, kdy půjčujete přímo dlužníkům. Zde půjčujete úvěrové společnosti a smlouvu máte s ní. Českým příkladem Load Originators je například Homecredit.

Na http://www.mintos.com/cs/ref/HLFYP3 (pokud se rozhodnete zkusit investovat, prosím, registrujte se přes tento link, podpoříte tím můj blog – dostanu malou odměnu) sem přišel při brouzdání světem investic začátkem roku 2017. A velmi mě zaujala vysokými úroky a deklarovanou bezpečností vašich peněz. Toto vysvětlím za chvilku.
Prostředí Mintosu je téměř kompletně v češtině. Na Mintosu v současné době můžete půjčovat asi 30 firmám půjčujícím peníze v Evropě, Asii a Africe. Typy půjček jsou různé – nejoblíbenější jsou půjčky na nákup automobilů, pak krátkodobé osobní půjčky, financování faktur, hypotéky, osobní půjčky dlouhodobé, půjčky se zástavou a podobně. Půjčovat můžete v mnoha měnách, já osobně půjčuji v EUR a PLN (polský zlotý).

Co se týče výnosů, pak se to liší půjčka od půjčky a společnost od společnosti. U bezpečných zajištěných půjček máte nízký úrok, například 7%, u rizikových, nezajištěných máte třeba i 19%.

Ale teď pozor! Některé společnosti, jako je například velmi stabilní společnost MOGO (financování automobilů) nabízejí garanci zpětného odkupu (tak zvaná BuyBack garance) vaší půjčky, pokud dlužník přestane splácet déle než 60 dní. Opravdu, investuji pouze do takto zajištěných půjček několika společností a funguje to skvěle. Navíc vám v rámci odkupu zaplatí i ušlý úrok! Nyní se takto zajištěné úvěry u MOGO pohybují kolem 11%, ale na sekundárním trhu, kde můžete nabízet k prodeji své nakoupené úvěry, se stále ještě dají sehnat úvěry i se 14% úrokem. Na sekundárním trhu můžete své půčjky prodávat s navýšením nebo slevou podle toho jestli potřebujte rychle prodat (sleva) nebo máte naopak velmi zajímavou půjčku, ke které si přirazíte nějaké procento (půjčku prodáte dráže než jste koupili).
Od roku 2017 mám průměrný výnos v EUR 12,69% a za dobu investování mám zisk 281,67 EUR. 7300 Kč. Ano, ještě to nejsou miliony, ale zase je to úplně zadarmo vydělaný peníz.

U PLN pak 13,53%

Ukázka mých nejstarších investic a rozdělení portfolia

Při výběru půjček si můžete nastavit vlastní filtry pro řazení půjček podle mnoha parametrů, můžete používat autoinvest nástroj – ten tedy osobně nepoužívám, protože se mi zdá že zaostává před rychlou myší 🙂 .
Úroky a jistina jsou spláceny měsíčně a můžete tedy zisky průběžně reinvestovat, což je také paráda, protože se tím kumulují úroky, což jak víme v delším časovém horizontu dělá miliony.

Jak dostat peníze do Mintos.com?
1. Převedete CZK klasicky bankovním převodem – Mintos má účet v České spořitelně, posíláte tedy peníze normálně do české banky, neplatí se žádné zvláštní poplatky. Dále pak na mintos ve směnárně  směníte za EURO nebo jinou měnu
2. Převod přes tranferwise, o které vám napíšu někdy později.
Ceny za směnu nejsou moc veliké, ale nejsou zanedbatelné. Počítejte cca 0,5%

Pokud vás zaujala možnost investování na mintos, kde osobně a úspěšně mám nějaké malé peníze, prosím registrujte se přes tento link: http://www.mintos.com/cs/ref/HLFYP3 dostanu za to malou odměnu.

V současné době stojím osobně před otázkou, jestli mám pustit do mintosu další peníze. Mám nachystáno 500 000 Kč a zatím jinou lepší možnost nevidím. Vlastně mám jednu v hledáčku, ale o tom příště.
Chcete se na něco zeptat? Máte také svoje zkušenosti? Nápady a typy na investici? Pište do komentářů.

A ještě návod jak se registrovat na Mintos.
Na hlavní stránce http://www.mintos.com/cs/ref/HLFYP3 vpravo nahoře změňte jazyk na češtinu a klikněte na Můj účet

Poté klikněte na Potenciální investoři se mohou registrovat ZDE

Vyplňte všechny kolonky. Jsou uváděny v češtině, není žádný problém

A pak již jen převedete peníze pomocí záložky Vklad/Výběr/FX a můžete začít. Převod peněz trvá několik dní. Já nejčastěji používám klasický převod a směnárnu na mintosu, ale transferwise je úspornější, nicméně nějak dávám přednost převodu z účtu na účet.

Leave a Comment.