První akce

První podnikatelský počin

V 18 letech vidí člověk život trochu jinak než je realita.

Přesvědčil jsem se o tom při svém prvním podnikání. Bylo léto, okurková sezona. A já si říkal, že bych si rád nějak dobře vydělal. Samozřejmě jsem neměl živnostenský list, ale to mě nemohlo zastavit.

Doslechl jsem se, že se v Budyni nad Ohří (mezi Slaným a Litoměřicemi) prodávají levně okurky nakladačky v místním zemědělském skladu. No a ve městech jdou na dračku s přirážkou 100%. Neváhal jsem. Sebral jsem svých ušetřených 5000 Kč, v lékařské ambulanci si v pátek večer půjčil dětskou váhu, od táty si půjčil škodu 120 a vydal jsem se na nákup do Budyně.

Od nás je to asi 60 km daleko. Dorazil jsem v pátek odpoledne, zamířil do skladu, že chci okurky. No, jenže okurky byly vyprodané. A sakra. Rozhlížel jsem se, co mají náhradou, protože se mi nechtělo se vracet s prázdnou, s projetým benzínem a tudíž neúspěšně. Strašně nerad prohrávám.

Nakonec jsem tam objevil 3 přepravky s česnekem. Česnek, ten se bude prodávat sám. Koupil jsem tedy 3 přepravky a vyrazil domů.

Ráno jsem časně vstával a vyrazil na trh. Samozřejmě jsem neměl žádné povolení, pronajaté místo, živnost, nic. Postavil jsem se vedle ostatních  stánků s autem, na přední kapotu postavil váhu a začal prodávat.  No, čekal jsem až si někdo koupí. Za dopoledne si přišly 3 důchodkyně každá pro 1 hlavičku. To byla katastrofa. Naštěstí nepřišel žádný policajt ani úředník z městského úřadu.

No a tím to skončilo vzdal jsem to a už znovu neprodával. Možná jsem mohl z toho udělat domácí nakládaný česnek a zkusit prodat toto, ale byl jsem natolik zklamaný, že se mi většina česneku zkazila, protože jsem ho nedokázal zpracovat.

Poučení: než něco začnete podnikat, zjistěte si co nejvíc informací. Udělejte si plán. Plán ideálního průběhu a pak nějaký únikový plán co dělat když to v určitých uzlech plánu nevyjde. Zkuste vymyslet, jak svému byznysu přidat nějakou přidanou hodnotu – teď mě například napadá ten zavařovaný česnek, uzený česnek, čerstvá pasta na grilování a podobně. Věnujte také pozornost jistému hezkému stylu. Určitě bych měl víc úspěchu kdybych neprodával na lékařské váze  na haubně škody 120 stojící. Určitě víte, že obchodník co svá prodávaná jablíčka každé zvlášť vyleští prodá lépe než ten co svoje jablíčka nemá hezká.

A co vy? Jaký začátečnický omyl jste udělali?

Leave a Comment.