Zlaté mince a medaile

Investice do zlatých mincí

Uvažovali jste někdy nad investicí do zlata? Zlato je drahý kov, ke kterému se uchylují investoři při potřebě ochrany hotovosti. Zlato má výhodu, že má vysokou hustotu hodnoty na objem hmoty. Prostě při malých rozměrech stojí hodně peněz, takže není problém ho někam krýt, přenést a podobně. Další výhoda je, že poskytuje jistou ochran před inflací – jeho cena + – kopíruje inflaci – pokud by na něj nepůsobily jiné vlivy. Další výhodou je, že v době ekonomických krizí jeho cena stoupá, takže je výhodné v době největší prosperity nějaké peníze do zlata přelít a v době největší krize prodat a nakoupit například nemovitosti, jejichž cena v krizi zase klesá. A že se střídá období krize a prosperity je jasné.

Jenže předpovědět, kdy bude krize, jak dlouho bude trvat  a podobně je nemožné.

Proto jsem hledal ještě nějakou přidanou hodnotu k investici do zlata. No a mojí odpovědí jsou zlaté pamětní mince a medaile. Mají výhodu, že se jejich cena skládá ze dvou složek. Jedna složka je cena zlata a druhá je jejich sběratelská cena. Takže celková cena je vyšší než-li pouze cena zlata.

Předpokladem je, že jsou mince něčím zajímavé a je nízký, předem jasně omezený celkový počet vyražených mincí. Mince a medaile se nejčastěji razí ve dvou kvalitách – takzvaná běžná kvalita a proof kvalita. Proof je kvalitnější, hezčí, propracovanější co se týče dílenského zpracování. Ale pozor proof mincí se většinou razí více než mincí běžné kvality. Takže se docela často stává, že mince běžné kvality mají vyšší potenciál zisku.

Osobně jsem si na zkoušku koupil 3 zlaté mince a jednu medaily.

Konkrétně mě zaujala zlatá mince „řetězový most ve Stádlci“ o nominální hodnotě 2500 Kč. Koupil jsme jí v roce 2008 přímo od České mincovny, takže přímo od zdroje. Cena mince byla myslím kolem 5000,- (přesně si již nepamatuji). Bylo vyraženo celkem 10900 kusů. Koupil jsem proof kvalitu a uložil do trezoru. Nyní když jsem přemýšlel o čem vám napíšu, jsem si vzpomněl a dohledával jak si tato investice stojí. No a nyní se mince prodává od 9000 – 11000,- Kč.

foto ze stránek zlataky.cz

Takže cca 100% za 10 let – 10% za rok. Žádná hitparáda, ale k diverzifikaci je to dobré a inflaci to překonává několikanásobně.

Další investice, o kterou se s vámi podělím, je zlatá pamětní medaile o hmotnosti 1 trojské unce.  Tématem je návštěva prezidenta Obamy v Praze v roce 2009. V Proof kvalitě se vyrazilo pouze 500 kusů. Vybral jsme jí proto, protože Obama byl první černošský prezident USA, takže bude navždy výraznou postavou. Velmi omezená edice 500 kusů. A návštěva prezidenta USA  v Praze je též ojedinělý zážitek. Myslím si,že to do budoucna bude mince docela ceněná i v USA.

Měl jsem štěstí a podařilo se mi jí koupit – opravdu štěstí, zájem byl obrovský. Cena byla 30 000. Nyní se její cena pohybuje 39 000 – 44 000 Kč.

Foto převzato z webu e-mince.cz

Foto převzato  z webu starozitnosti.biginzerce.cz

Je to nárůst o 33% za 9 let 3,6% za rok.  Znovu žádná hitparáda, ale medaili si určitě podržím dalších 10 let, věřím v její růst.

Pokud bych například koupil pamětní minci Papírna Velké Losiny, která se myslím prodávala kolem 4000 Kč v hodnotě 2500 Kč a dnes se prodává za 50 000 Kč, byl bych spokojenější. Holt je to taky trochu o štěstí.

Takže pokud byste se chtěli alespoň trochu věnovat investicím do zlata, pak bych osobně volil něco jiného než investiční slitky. Tedy medaile nebo pamětní mince. Obecně bych kupoval první edici mince z nějaké série (např. české technické památky,….),  mince, kterých se bude razit celkově málo – v českých podmínkách cca do 5000 (což už je tedy poměrně vzácné). A nakonec kdy koupit? V recesi nebo nebo v konjunktuře? myslím že u mincí a medajlí je to jedno. U slitků bych nakupoval v konjunktuře.bych kupoval v době ekonomického růstu.

Co myslíte vy? Máte někdo zkušenosti? Jaké jsou vaše výsledky a doporučení?

Leave a Comment.