Discus

Slyšeli jste někdy o akvarijních rybičkách discus? Jedná se o nádhernou, majestátní a velkou rybku, tvarem připomínající….  ano disk 🙂

Jejich oficiální jméno zní Terčovec. Původně pochází z amazonie. Nyní již existuje mnoho vyšlechtěných odrůd, dorůstajících až 20 cm v průměru. Podstatné je, že je to ryba obzvláště drahá. Dospělý jedinec stál 1500 Kč. Je to mimo jiné proto, protože je těžké je chovat.

No, ale protože jsem viděl  velký snadný zisk, neváhal jsem a šel chovat diskusy. Pronajmul jsem si od kamaráda komerční prostor, koupil soustavu akvárií o celkovém objemu 30 000 litrů. Nešetřil jsem, pro disky to nejlepší. Centrální ohřev vody, centrální čistička, měděné rozvody, mohutná izolace z balíků se slámou, prostě špica. Automatické krmenní, automatické odkalování, jak říkám špica.

Abych se měl od čeho odrazit a rovnou si i něco vydělal, koupil jsem 50 mladých diskusů cca 2 cm v průměru za cca 30 Kč za kus.  Část jich prodám a část pomnožím a už se mi to bude samo rozrůstat.

Všechno šlapalo, jen těm rybkám se nějak moc nedařilo, pročetl jsem vše co jsem našel o nemocech akvarijních ryb, léčil entizolem a jinými antibiotiky, mělil teplotu vody, přidával CO2, více čistil, méně čistil, více vzduchoval, méně vzduchoval, ale rybky jedna po druhé chcíply. Opravdu jsem nevěděl proč.

Všechno jsem vydezinfikoval, pročistil a nakoupil tlamovce. Méně to náročné rybky, cenově cca 500 Kč za kus za dospělce. Ovšem situace se opakovala. Mořil jsme se s tím asi 6 měsíců než jsem to vzdal. A stále nevěděl proč mi to vždycky chcípne.  Méně náročné rybky jsem pěstovat nechtěl, protože to ekonomicky smysl nedává.

Akvária jsem prodal a věnoval se něčemu jinému.

Po letech jsem zjistil, náhodou, když jsem na zahradě zaváděl závlahy, že jsem měl špatné čerpadlo na rozvod vody a okysličování. Použil jsem kalové čerpadlo místo tlakového, takže cirkulace vody byla dosti omezená. Za další rok jsem zase náhodou přišel na tu pravou podstatu neúspěchu. Jak jsem chtěl mít pro rybky všechno nejlepší, udělal jsem rozvody vody v mědi. Ovšem měď je pro ryby jedovatá. No to jsem tomu dal:-(

Poučení: vrhejte větší peníze jen do toho, čemu rozumíte anebo to studujete poctivě delší dobu. Hodně se ptejte, choďte se dívat (je-li to v konkurenčním prostředí možné). Konkrétně tady jsem používal jen 3 akvária z celkových asi 60 – měl jsem si to tedy nejdřív zkusit v malém. Je-li něco drahé, není to lehké to získat, umět, vyrábět, chovat.

Rád si přečtu vaše postřehy.

Leave a Comment.